Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Komiczny koniec krążownika w Urugwaju

48 431  
472   131  
Dzisiaj pokażemy wam sowieckiego robota, zobaczycie obecnego króla Anglii w biegu oraz dowiecie się, jak równo 40 lat temu skończyło się porwanie autobusu przez terrorystów ze Strefy Gazy.

#1. 27 grudnia 1949 roku, po czterech latach działań wojennych, Holandia oficjalnie uznała niepodległość Indonezji, Amsterdam, 1949 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Na początku XIX wieku Indonezja, zwana wówczas Holenderskimi Indiami Wschodnimi, płynnie przechodziła z rąk holenderskich w ręce brytyjskie i z powrotem. W 1824 roku na mocy traktatu londyńskiego między Brytyjczykami a Holendrami kontrola nad terytoriami na południe od Singapuru wróciła do Holendrów.
Podczas II wojny światowej, w latach 1942-1945, Indonezja znalazła się pod okupacją Japończyków. Już w dwa dni po kapitulacji armii cesarza Hirohito, 17 sierpnia 1945 roku indonezyjscy politycy Sukarno i Mohammad Hatta, ku osłupieniu holenderskiego rządu, ogłosili niepodległość kraju i zostali mianowani odpowiednio prezydentem i wiceprezydentem kraju.
Holendrzy próbowali siłą przywrócić „stary ład”, ale konflikt zbrojny, który trwał przeszło 4 lata, finalnie na swoją korzyść rozstrzygnęli Azjaci.
27 grudnia 1949 roku królowa Juliana oficjalnie uznała częściową niepodległość Stanów Zjednoczonych Indonezji.

#2. „Bandyci kontra BMX”, pierwsza rola filmowa Nicole Kidman, 1983 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#3. Amerykańskie czołgi wjeżdżają do zniszczonej przez bomby Norymbergi, Niemcy, kwiecień 1945 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#4. Claude Monet i jego żona Alicja, Plac Św. Marka, Wenecja, październik 1908 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#5. Dzieci zbieraczy chmielu na farmie w hrabstwie Kent w Anglii, ukrywające się w rowie na skraju pola i obserwujące bitwę powietrzną podczas bitwy o Anglię, 3 września 1940 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#6. Dwóch izraelskich funkcjonariuszy Shin Bet prowadzi palestyńskiego terrorystę po tym, jak porwał izraelski autobus, 14 kwietnia 1984 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W czwartek 12 kwietnia 1984 roku czterej uzbrojeni arabscy partyzanci ze Strefy Gazy, jako regularni pasażerowie, wsiedli do autobusu Egged kursującego z Tel Awiwu do Aszkelon, z 41 pasażerami na pokładzie.
O 19:30 Palestyńczycy siłą przejęli kontrolę nad pojazdem, porywając wszystkich pasażerów. Podczas akcji jeden z pasażerów autobusu został ciężko ranny. Porywacze oświadczyli, że są uzbrojeni w noże i walizkę zawierającą dwie bomby, grożąc ich detonacją. Terroryści zmusili kierowcę autobusu do zmiany kursu i skierowania się w stronę granicy z Egiptem.
Krótko po porwaniu autobusu, na południe od Aszdodu, porywacze wypuścili kobietę w ciąży. Ta pojechała autostopem na stację benzynową i stamtąd powiadomiła władze o porwaniu. W rezultacie izraelskie siły zbrojne rozpoczęły pościg za pojazdem.
Autobus pędzący z prędkością 120 km/h rozbił dwie prymitywne blokady drogowe. Wkrótce potem izraelscy żołnierze przestrzelili opony i skutecznie unieruchomili pojazd w pobliżu palestyńskiego obozu Dajr el-Balah znajdującego się w Strefie Gazy. Kiedy autobus się zatrzymał, części pasażerów udało się uciec przez otwarte drzwi.
Porywacze zażądali uwolnienia 500 arabskich więźniów przetrzymywanych w Izraelu i umożliwienia im swobodnego przejazdu do Egiptu. Oświadczyli również, że nie zawahają się wysadzić w powietrze swojej wypełnionej materiałami wybuchowymi walizki i zabić wszystkich pasażerów autobusu.
Po długich negocjacjach, 13 kwietnia około godziny 7:00, Izraelczykom skończyła się cierpliwość. Zespół komandosów Sayeret Matkal pod wodzą Dorona Kempela zaatakował autobus, strzelając do porywaczy przez okna pojazdu. Podczas tej operacji żołnierzom udało się zabić dwóch porywaczy, schwytać dwóch pozostałych terrorystów i uwolnić wszystkich zakładników z wyjątkiem jednej pasażerki – 19-letniej żołnierki imieniem Irit Portuguez, która zginęła w wyniku ostrzału. W trakcie szturmu rannych zostało także siedmiu pasażerów.
Dwóch porywaczy schwytanych żywcem związano i zabrano na pobliskie pole, gdzie zostali pobici przez zgromadzonych wokół nich ludzi. Szef Shin Bet Avraham Shalom i szef operacyjny Shin Bet Ehud Yatom podeszli do związanych mężczyzn. Po krótkim przesłuchaniu szef Shin Bet nakazał swoim żołnierzom dokonanie w szczerym polu egzekucji na terrorystach.

#7. Roseanne Katon, króliczek Playboya na rozkładówce we wrześniu 1978 roku, i Arnold Schwarzenegger, lata 70. XX wieku.

Kliknij i zobacz więcej!

#8. Król Karol, wówczas jeszcze książę Karol, bierze udział w wyścigu ojców podczas dnia sportu w szkole księcia Williama, 1989 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#9. Radzieckie karabiny maszynowe przed stacją kolejową Carskie Sioło w Leningradzie, 21 stycznia 1944 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#10. Zespół The Jackson 5 przed Pałacem Buckingham, 1977 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

#11. Zatoka Pearl Harbor na wyspie Oahu przed atakiem Japończyków, zdjęcie lotnicze, październik 1941 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#12. Parada witająca załogę HMNZS „Achilles” w Wellington w Nowej Zelandii po bitwie u ujścia La Platy, 1940 rok.

Kliknij i zobacz więcej!

Bitwa u ujścia La Platy była pierwszą większą bitwą morską podczas II wojny światowej. Naprzeciwko siebie „stanęły” niemiecki duży i ciężko uzbrojony pancernik Admiral Graf Spee i zespół brytyjskich okrętów dowodzony przez komodora Henry'ego Harwooda. W skład zespołu wchodziły: ciężki krążownik HMS Exeter i dwa bliźniacze lekkie krążowniki HMS Ajax i nowozelandzki HMNZS Achilles. Mimo przewagi liczebnej okręty brytyjskie były słabsze i w pojedynkę nie miałyby większych szans w starciu, a „Graf Spee” miał nawet większy ciężar salwy burtowej od łącznej salwy krążowników zespołu.
Okręty spotkały się o godzinie 5:30 nad ranem 13 grudnia 1939 roku u ujścia La Platy, między Argentyną i Urugwajem.
Kiedy odległość między jednostkami zmalała do niecałych 18 kilometrów, Admiral Graf Spee otworzył ogień. Brytyjskie jednostki rozdzieliły się i niemiecki krążownik skoncentrował swoje siły na HMS Exeter. Brytyjski krążownik doznał ciężkich uszkodzeń, mimo to kontynuował ostrzał, przeprowadził m.in. nieudany atak torpedowy. Dopiero o 7:30 nad ranem wycofał się z walki i popłynął na Falklandy. O 7.25 niemiecki pocisk wyłączył z akcji również dwie dziobowe wieże z czterema działami na HMS Ajax.
Oberwał także Graf Spee, ale nie utracił zdolności do walki. Na jego pokładzie zginęło 36 marynarzy i została uszkodzona jedna armata głównego kalibru. Dowódca, komandor Hans Langsdorff, skierował jednostkę do neutralnego portu w Montevideo, w którym według prawa międzynarodowego mógł przebywać tylko 72 godziny. Za niemieckim krążownikiem podążyły HMNZS Achilles i pozbawiony praktycznie siły ognia HMS Ajax.
W tym czasie Brytyjczycy bezskutecznie próbowali dosłać nowe jednostki, a Niemcy... przekazali błędne informacje załodze Admiral Graf Spee o nadpłynięciu ciężkich sił do blokady portu.
Kapitan Langsdorff konsultował się z dowództwem w Niemczech i otrzymał rozkazy pozwalające na różne opcje, lecz nie na internowanie w Urugwaju. Langsdorff postanowił, iż zamiast próbować przebicia, sam zatopi okręt w celu uniknięcia strat w załodze.
17 grudnia Admiral Graf Spee wyszedł w morze, po czym o godzinie 19.52 Niemcy samozatopili okręt na redzie. Po trzech dniach kapitan Langsdorff popełnił samobójstwo.

#13. Robot Sibiryak, stworzony przez innowatora z RSFSR (Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej), inżyniera I.K. Pukinela w Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym, Moskwa, ZSRR, październik 1965 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

#14. George Lazenby (James Bond) na premierze „W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości”, 1969 rok. Producenci rzekomo oznajmili aktorowi, żeby się nie pojawiał, chyba że zgoli brodę i krótko obetnie włosy. Aktor pojawił się z pełnym zarostem na twarzy.

Kliknij i zobacz więcej!

#15. Polscy kawalerzyści podczas bitwy pod Kockiem, ostatniej bitwy podczas napaści Niemiec na Polskę, początek października 1939 roku.

Kliknij i zobacz więcej!

W poprzednim odcinku


2

Oglądany: 48431x | Komentarzy: 131 | Okejek: 472 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało