Szukaj Pokaż menu

20 skarbów pozostawionych przez poprzednie pokolenia, które cieszą oczy zwiedzających do dziś

29 939  
264   34  
Póki co podróże w czasie nie są jeszcze możliwe. No, chyba że amerykańskie wojsko już dysponuje taką technologią, bo kupili ją od kosmitów, którzy robią kręgi w zbożu na polach – ale to tylko hipoteza... Cieszmy się więc tym, co mamy, bo z minionych wieków przetrwało wiele pięknych rzeczy, które niekoniecznie trzeba odwiedzać w muzeach.

Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów – Polerował tak długo, aż samochód znikł

22 576  
191   25  
Zdjęcia potrafią uchwycić tę magiczną chwilę, potrafią oddać mnóstwo emocji i potrafią zastąpić tysiące słów. Poniżej właśnie takie zdjęcia.

7 miejsc tak odległych, jak to tylko możliwe

19 564  
101   5  
Jedni sąsiadów bardzo sobie chwalą, inni najchętniej potraktowaliby ich szpadlem. Zdania są mocno podzielone – a zatem subiektywny przegląd miejsc przyjaznych introwertykom.

#1. Niue, Nowa Zelandia

2015032b2fe86ff1.jpg

W porównaniu do Niue nawet Australia wydaje się całkiem blisko – a przecież sama w sobie uchodzi za „drugi koniec świata”. Niue leży jeszcze dalej, pośrodku Oceanu Spokojnego, jakieś 2400 kilometrów od Nowej Zelandii, w kierunku północno-wschodnim. Na liczącej 260 km kw. wyspie mieszka zaledwie nieco ponad 1600 osób, co oznacza, że znacznie łatwiej tu niż gdziekolwiek indziej zaznać spokoju. Dodatkową atrakcję stanowią palmy kokosowe, od których zresztą pochodzi nazwa terytorium.
nzherald.co.nz

#2. Wyspa Bouveta, Norwegia

201502340437b1e2.jpg

Przemierzyć pół Ziemi i znaleźć się w Norwegii? Kiepski interes, jeśli wziąć pod uwagę łatwo dostępne godzinne loty za kilkadziesiąt złotych. Dla wyspy Bouevta można by jednak zrobić wyjątek. Uchodzi bowiem za jedno z najbardziej odosobnionych miejsc na świecie, a zatem zachwyci każdego introwertyka. To też alternatywa dla tych, którym nie przypadłby do gustu tropikalny klimat Niue. Wyspa Bouveta, położona nieopodal Antarktydy, niemal w całości pokryta jest przez lodowce.
lifeinnorway.net

#3. Wyspa Niedźwiedzia, Norwegia

2015024c93315b33.jpg

Na południową półkulę trochę za daleko? Nic nie szkodzi – i po północnej stronie globu znajdzie się coś miłego. Pozostańmy na moment w Norwegii, mniej więcej w połowie odległości pomiędzy kontynentalną częścią kraju a archipelagiem Svalbard (którego zresztą Wyspa Niedźwiedzia jest najdalej wysuniętą częścią). Wyspa nie ma nawet 180 km kw., ale za to ponad siedemset jezior. Zwiedzanie może nieco utrudnić bardzo silny wiatr. A gdyby komuś doskwierała samotność – wyspa jest niezamieszkana – to warto wiedzieć, że od czasu do czasu zaglądają na nią niedźwiedzie polarne.
npolar.no

#4. Ittoqqortoormiit, Dania

201502597b11efc4.jpg

To prawda, dotarcie na Grenlandię nie jest już szczególnie skomplikowane, a regularne połączenia lotnicze zdecydowanie ułatwiają sprawę. Tyle że dotyczy to wyłącznie tych najbardziej popularnych miejsc wyspy, do których Ittoqqortoormiit z całą pewnością się nie zalicza. Przeciwnie – położone na wschodnim wybrzeżu miasto zamieszkiwane przez nieco ponad czterysta osób jest jednym z najtrudniej dostępnych miejsc Grenlandii. Przynajmniej jeśli liczyć te nadające się do życia. Jak się dostać do Ittoqqortoormiit? Helikopterem lub łodzią – przy sprzyjającej pogodzie.
visitgreenland.com

#5. Hans, Dania/Kanada

201502678681c5c5.jpg

Niewiele jest logicznych argumentów przemawiających za tym, aby zainteresować się wyspą Hans… i paradoksalnie to właśnie może czynić ją atrakcyjną z introwertycznego punktu widzenia. Warto jednak wiedzieć, że dopiero od niedawna jest tu spokojnie – w 2022 r. Dania i Kanada postanowiły ostatecznie zakończyć konflikt i podzielić się wyspą mniej więcej po połowie. Do tego czasu oba kraje uważały 1,3-kilometrową wysepkę za swoją własność. Czemu to takie istotne, skoro na wyspie dosłownie nic nie ma? Ze względów strategicznych – można by wykorzystać ją do ewentualnego kontrolowania ruchu w cieśninie Naresa.
cbc.ca

#6. Sokotra, Jemen

201502751d69aaf6.jpg

Sokotrę zamieszkuje około 60 tys. osób – znacznie więcej niż wspomniane wcześniej miejsca, ale i Sokotra jest od nich wyraźnie większa. Gęstość zaludnienia pozostaje więc bardzo niewielka, za to wyjątkowy charakter wyspy może sprawić, że zaakceptowanie (dalekiego) sąsiedztwa stanie się łatwiejsze. Na uwagę zasługują m.in. liczne gatunki endemiczne. Cały archipelag doceniło zresztą UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa. Aha, Sokotra należy do Jemenu, ale kilka lat temu wyspą zainteresowała się również Somalia – być może więc jeszcze będzie ciekawie.
bbc.com

#7. La Rinconada, Peru

2015028631ed98a7.jpg

Przeprowadzka w to miejsce na pewno nie jest opcją dla każdego – peruwiańska La Rinconada nosi tytuł najwyżej położonego miasta na świecie. Zabudowania znajdują się tu na wysokości 5100 metrów n.p.m., czyli… zdecydowanie większej niż można by uznać za pułap sprzyjający życiu. A jednak – radzi sobie z tym aktualnie ok. 50 tys. osób. Argumentem przemawiającym za podjęciem ryzyka są obfite złoża złota w okolicy. Argumentem przeciwko – fakt, że w powietrzu znajduje się o połowę mniej tlenu niż na wysokościach normalnie zamieszkiwanych przez człowieka, co czyni oddychanie nieco utrudnionym.
science.org
101
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów – Polerował tak długo, aż samochód znikł
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 10 zwariowanych i szokujących faktów, które musisz wiedzieć o Arabii Saudyjskiej
Przejdź do artykułu Obozy pracy Jeffa Bezosa. Jak wygląda rzeczywistość pracowników Amazona
Przejdź do artykułu Cierpienia, które mężczyźni muszą znosić dla swoich kobiet
Przejdź do artykułu Dialogi usłyszane w Nowym Jorku
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Dzięki pomyłce banku stał się milionerem, później trafił do więzienia, ale i tak go uniewinnili
Przejdź do artykułu Rzeczy w Europie, które trudno pojąć amerykańskim umysłom
Przejdź do artykułu Nie wystawiaj języka, bo ci krowa... A zresztą, nieważne!
Przejdź do artykułu "Hotel Zacisze" to przy nim Hilton. Niedawno zamknięto najgorszy hotel w Wielkiej Brytanii

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą